Style Switcher

Layout options
  • Boxed Layout
  • Full Width Layout
Primary Color
  • انتشارات بین المللی گام حق

prev next

آیا درس زبان و ادبیات فارسی به آزمون وکالت اضافه خواهد شد؟

در تاریخ 1395/01/26 جلسه شورای اجرایی اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران «اسکودا» بر اساس اعلام سایت اتحادیه، در محل دفتر اسکودا تشکیل و نسبت به موارد دستور جلسه (که قبلا به استحضار اعضای آن رسیده بود) بحث و اتخاذ تصمیم کرد. در بند هشتم دستور جلسه، افزودن دو ماده (زبان و ادبیات فارسی) و (زبان انگلیسی ) به مواد امتحانی آزمون ورودی کانون های وکلا مطرح شد، که از این دو افزایش ماده (زبان و ادبیات فارسی) تصویب و مقرر شد موضوع اخیر در دستور همایش سالیانه کانونهای وکلا که این بار در گیلان برگزار می‏شود مورد شور قرار گرفته و در نهایت تصویب یا رد شود.
بر اساس ماده 10 اساسنامه اتحاديه سراسري كانونهاي وكلای دادگستري ايران، شوراي اجرائي از وكلاي پايه يك دادگستري با حداقل هشت سال سابقه وكالت از كانون وكلاي دادگستري مركز دو نفر و از هر يك از ساير كانونهاي وكلاي دادگستري يك نفر توسط هيات مديره كانون مربوط براي مدت دو سال انتخاب و معرفي مي شوند، تشكيل مي گردد.
بنابراین بسیار محتمل است که این ماده درسی به مجموع شش درس آزمون وکالت اضافه گردد. هم اکنون درس حقوق مدنی با ضریب 3، آیین دادرسی مدنی با ضریب 3، حقوق تجارت با ضریب 2، حقوق جزای عمومی و اختصاصی با ضریب 2، آیین دادرسی کیفری با ضریب 2 و اصول استنباط حقوق اسلامی با ضریب 1 مواد آزمون را تشکیل می‏دهد. هنوز مشخص نیست که اگر درس زبان و ادبیات فارسی به مواد درسی اضافه شود، چه ضریبی خواهد داشت. اما آنچه مسلم است اینکه ضرورتهایی اعضای محترم شورای اجرائی را به این نتیجه رسانده است که گنجاندن این درس علی رغم تمام موانع موجود به مصلحت نزدیکتر است. اگر اضافه شدن این درس در همایش گیلان رأی بیاورد، زنگ خطری برای آن دسته از داوطلبانی خواهد بود که میانه خوبی با درس زبان انگلیسی ندارند، چرا که کلیدخوردن پروژه حذف و اضافه کردن دروس به آزمون وکالت می تواند در نهایت منجر به اضافه شدن این درس گردد.
اما این مسئله که اضافه شدن درس زبان و ادبیات فارسی با توجه به نامشخص بودن منابع طرح سؤال بالاخص در دروسی مثل مدنی و اصول، چقدر می تواند بر سلامت روانی داوطلبان تأثیر منفی بگذارد مسئله ای است که بلاشک دست اندر کاران امر باید به آن توجه کنند.
در پایان لازم با ذکر دوباره است که هنوز تصمیم قطعی به اضافه کردن درس زبان و ادبیات فارسی گرفته نشده است و داوطلبانی که نگران این امر هستند می توانند امیدوار باشند که این مسئله در همایش گیلان رأی نیاورد.

انتشارات تخصصی حقوق

مؤسسه گام حق از سال 1391 با ایجاد دپارتمانهای تخصصی سعی در گسترش عدالت آموزشی از طریق انتشار کتب مورد نیاز جامعه حقوقی کشور نموده، که از بارزترین آنها انتشار «سری قوانین بدون غلط» و تعلیقات بر قوانین بوده است.

پژوهش‏های حقوقی

ما با ایجاد بستری مناسب برای علاقه مندان به حوزه پژوهش علم حقوق و ارتباط با دانشگاه و بهره گیری از نظرات اساتید معزز و شناسایی نیازهای جامعه، برآنیم تا به سهم خود در پیشبرد اهداف عالی علم حقوق قدم برداریم.

خدمات حقوقی

ما با ایجاد زیرگروه های متعدد و همکاری با وکلا، می کوشیم تا آموخته ها را چه در صحنه داخلی و چه بین المللی به مرحله عمل رسانیده و از این طریق یافته های خویش را در جهت تحقق عدالت به عموم مردم عرضه کنیم.

آموزش

بر این باوریم که آنچه می تواند در پیشرفت علم حقوق بیش از همه نقشی اساسی ایفا کند، آموزش صحیح و بنیادین این رشته است. امری که از همان ابتدا جزء لاینفک برنامه های موسسه بوده و در این سالها بر آن تکیه داشته ایم.